Bıyık Ekimi – Master-Aesthetic
OK

Hızlı Menü

MA

Bıyık Ekimi Nedir?

Bıyık Ekimi Dünya'da sık yapılan saç ekiminin yüz bölgesine uygulanan şeklidir.Bazı nedenlerden dolayı erkeklerin bıyıklarında seyrelme veya hiç olmama durumu meydana gelmektedir.
Bıyık kaybı hormon seviyelerine, cilt hastalıklarına bağlı olabildiği gibi otoimmün rahatsızlıklarda kayba sebep olabilir. Alopecia Areata adlı cilt hastalığı da dökülmeye sebep olabilir.
Yeni bıyık çıkarmanın medikal ya da kozmetik bir tedavisi henüz yoktur, bu sebeple ekim tek çözümdür.Eskiden saç ,sakal ,bıyık gibi bölgelerde yaşanan bu sorunun tedavisi yokken gelişen teknoloji ve tıp alanındaki yeniliklere bağlı olarak günümüzde artık bir sorun olmaktan çıkmıştır.Bu sorunun aşılması için saçlı bölgeden alınan kıl kökleri sorunlu bölgelere nakil edilir.

Bıyık ekimi riskli bir işlem değildir çünkü kişinin kendisinden alınan kıl kökleri bu işlem sırasında kullanılır.İşlem sırasında ve sonrasında herhangi bir ağrı hissedilmez.
Ekimden sonra kıl köklerinin alındığı bölgede herhangi bir iz kalmamaktadır.
Her tıbbi tedavide olduğu gibi bıyık ekiminde doğru yerde yapılması önemli bir konudur.İşlemin steril bir ortamda konusunda tecrübeli ve uzman doktorlar tarafından yapılması daha sonra çıkabilecek problemlerin önüne geçmektedir.

Bıyık Ekimi Kimlere Yapılır?

  • Bıyıkları seyrek olanlara
  • Çeşitli nedenler ile bıyığı hiç çıkmayanlara
  • Bıyık  bölgesinde kaza veya başka bir nedenden dolayı yara vb.izleri olanlara

Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

Bıyık ekimi ,saç ekiminde olduğu gibi FUE yöntemi ile yapılabilmektedir.Ekimden önce kişinin tahlilleri yapılarak ekime uygun olup olmadığı tespit edilir.Ekime uygun olan kişinin saçlı derisinden alınan kıl köklerinin sorunlu bölgeye nakil edilme esasına dayanır.Bu kök sayısı bıyık bölgesi için yaklaşık 300-700  civarında olmaktadır.İşlem lokal anestezi altında yapılmakta ve kişi herhangi bir ağrı duymamaktadır.İşlem 2-5 saat arasında sürmektedir ve kişi aynı gün eve dönebilmektedir.

Bıyık Ekiminden Sonra?

Bıyık Ekiminden 2-3 gün sonra kıllar uzamaya başlar,bu aşamadan kıl köklerinde kızarıklar görülmektedir fakat bu doğal bir süreçtir ,ilk yıkamadan sonra bu kızarıklar kaybolmaktadır.İlk yıkama ekimden sonra 48 saat geçtikten sonra olur.Bıyık ekimini takip eden 2-3 hafta sonra şok dökülme meydana gelir bu normal bir süreç olup 5-8 ay sonra ekilen kökler yeniden çıkacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Bıyık ekimi kaç yaşında yaptırılmalıdır?
Bıyık ekimi yaptırmak için erkeklerin en az 21 yaşına kadar beklemesi önerilir.

Bıyık ekimi kaç seansta yapılır?
İstenen yoğunluğa göre tek seansta yapılır.

Bıyık ekimi sonrası ne kadar zaman sonra tıraş olabilirim?
10 gün sonra dikkat ederek tıraş olunabilir.

Bıyık ekimi sonucu kalıcı mıdır?
Bıyık ekimi sonrasında çıkan kıllar kalıcıdır. Bıyıklar 3 ayın sonunda çıkmaya başlar ve ekilen tüm bölgedeki iyileşmeyi görmek için 6-8 ay beklenmesi gerekir.

İşlem sırasında herhangi bir ağrı olur mu?
Hayır, işlem sırasında kişi bir ağrı ve acı hissetmez.

Kök alınan bölgede bir iz olur mu?
Hayır, kökün alındığı saçlı bölgede herhangi bir operasyon izi kalmaz.

Bıyıklarım uzar mı?
Ekim yapılan yerde olağan bıyıklarınız gibi uzar.

Daha önce ektirdiğim bıyıklar hormonal nedenle döküldü. Yeniden yaptırabilir miyim?
Evet Bıyık ekimi tekrar yapılabilinir.

Enfeksiyon riski var mı?
İşlem steril ortamda yapılmaktadır. Ekim sonrası hijyene dikkat edilmesi durumunda enfeksiyon oluşmaz.

Bıyık ekimi sonrası nelere dikkat etmeliyim?
Ekim yapılan bölgenin kaşınmaması, ovulmaması gerekmektedir. Bu tür davranışlar ekilen kıl köklerinin dökülmesine sebebiyet verebilir. Ekim yapılan yerin ıslanmaması diğer en önemli konulardan birisidir. Sadece birkaç gün bıyık bölgesinin su ile temasının olmaması yeterlidir. Tıraş losyonu, kolonya, krem gibi malzemelerin de bir süre kullanılmaması gerekmektedir.

Kullanmam gereken ilaçlar nedir?
Ekim sonrası; kullanacağınız ilk ilaç, şampuan ve losyon Master-Aesthetic tarafından size ücretsiz olarak verilecektir.


WhatsApp chat